موشن کپچر motion captureموشن کپچر چیست؟

اصطلاحاتی همچون ضبط حرکت و یا ردیابی حرکت کلماتی است که میتوان در ترجمه لغت به لغت موشن کپچر motion capture استفاده کرد.این تکنولوژی در بازی های کنسول هایی همچون ایکس باکس، ساخت انیمیشن های سه بعدی، شبیه سازی کردن ارتش، و حتی علم پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد.حتما در دنیای هالیود فیلم هایی که از این فن آوری استفاده شده اند دیده اید.از جمله معروف ترین آنها میتوان به آواتار و فیلم تن تن اشاره کرد که واقعی بودن حرکت ها در کاراکترها و اجسام بیانگر استفاده از موشن کپچر motion capture میباشد.

با روی کار آمدن موشن کپچر motion capture کارگردان قادر به ساخت بازی و یا فیلم هایی شدند که حرکات بسیار شبیه به واقعیت را ایجاد کنند به این طریق که حرکات به کامپیوتر و نرم افزار مربوطه وارد میشود.واقعی بودن حرکات باعث جذب بیننده به اینگونه فیلم های سه بعدی شده است.در علم پزشکی با کمک گرفتن از حرکت های انسان (مثلا شخصی که یک دست خود را از دست داده است) و کمک گرفتن از پرینتر های سه بعدی میتوانند دست دیگر را شبیه سازی کنند.

انواع مختلف موشن کپچر motion capture

باید بدانید که موشن کپچر motion capture ها انواع متفاوتی دارند اولین نوع آن الکترومغناطیسی، دومین: نوری و سومین آنها مکانیکی میباشد. نوع دوم یعنی نوری در ساخت فیلم و انیمیشن بیشترین کاربرد را دارد.

عملکرد موشن کپچر نوری:

توپ های سفید رنگی بر روی بدن شخص که قرار است حرکات او به کاراکتر مورد نظر ارتباط داده شود، متصل میشود. این توپ ها اکثر بر روی مفاصل دست و پا قرار گرفته میشوند.عملکرد توپ ها به این صورت است که نقش سنسورهایی را بازی میکنند که نور را انعکاس میدهند و دوربین های مخصوصی که به حرکت این سنسورها حساس هستند حرکت ها را ضبط کرده و به برنامه کامپیوتری انتقال میدهند.سپس حرکت های ضبط شده بر روی کاراکتر قرار میگیرد. در واقع مفاصل شخص حقیقی بر روی مفاصل کاراکتر منطبق شده و از نظر سرکت و زمانبندی تنظیمات لازم صورت میگیرد.

عملکرد موشن کپچر مکانیکی و الکترومغناطیسی:

در موشن کپچرهای مکانیکی شخص با پوشیدن لباسی که از سنسورها تشکیل شده و این سنسور ها بدون نیاز به دوربین های مخصوص یک راست به کامپیوتر متصل میشود،حرکات خود را به کاراکتر انتقال میدهد.به دلیل عدم نیاز به دوربین های مخصوص این نوع از موشن کپچر motion capture ها ارزان بوده و بیشترین استفاده را دارند.اما در موشن کپچر الکترومغناطیسی شخص با پوشیدن لباس مخصوصی که امواج الکترونیکی از خود خارج میکند و گیرنده هایی که تعبیه شده اند برای دریافت امواج،طی مراحل ویژه ایی حرکت را به کاراکتر انتقال میدهند .از جمله فیلم های ساخته شده به این طریق میتوان به ارباب حلقه ها اشاره کرد.

هر سه مدل موشن کپچرهای بیان شده از نظر قیمتی گران قیمت بوده و قیمت موشن کپچرها تقریبا نزدیک به یک و نیم میلیون تومان در بازار به فروش میرسد به این منظور محصول جدیدی تحت عنوان cheap motion capture به بازار آمد که نیاز به وجود شخص و نصب سنسور و یا پوشیدن لباس ندارد و قیمت آن به دلیل پایین بودن، قابل استفاده برای حتی اشخاص تازه کار نیز میباشد. در مورد چیپ موشن کپچر در مقالات بعدی با ما همراه باشید.